Bussmann PV-160A-2XL-B High Speed Fuse-Link 160 A, DC 1000 V, 59 x 76 x 190 mm
High Speed Fuse-Link 160 A, DC 1000 V, 59 x 76 x 190 mm
  • MPN: PV-160A-2XL-B
  • UPC: 051712389624
  • PPN: BUS-PV-160A-2XL-B
Spec sheet
In Stock
Company Stock:
00
Lead times may vary. For an accurate estimate please contact us.
Looking to buy a large quantity?
To view product inventory
Description
Specifications
Electrical Rating
Amperage Rating
160 A
Voltage rating
1000 V
Interrupt rating50 kAIC at 350-630A
General
UPC
Product Length/Depth
19.13 mm
Product Width
5.92 mm
Warranty
Not Applicable
Certifications
IEC 60269
EAN5996516000847
Product Height5.92 mm
Product Weight2657 g
CompliancesCE Marked
Physical Details
Packaging type
Standard
Downloads
Similar Products
Amp-Trap® 25A High Speed Semiconductor Fuse 1200V AC, Clip Mount