Square D JDL36200 PowerPact J Circuit Breaker 200A 3-Pole 600V AC 14kA
PowerPact J Circuit Breaker 200A 3-Pole 600V AC 14kA
  • MPN: JDL36200
  • UPC: 785901955856
  • PPN: SCH-JDL36200
In Stock
Company Stock:
00
Available to Ship Same/Next Business Day if In Stock and Ordered before 12:00 PM EST
Loading dialog...
Looking to buy a large quantity?
To view product inventory
Description
The PowerPact™ J-frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits. J-frame circuit breakers are available with either thermal-magnetic or Micrologic™ electronic trip units. The amperage ratings of the thermal trip elements are calibrated at 104°F (40°C) free air ambient temperature. Per the National Electric Code® (NEC®) and the Canadian Electrical Code, standard circuit breakers may only be applied continuously at up to 80% of their rating. This PowerPact J, circuit breaker and is 3-pole and has a breaking capacity of 14kA@600VAC and has a rated current of 200A. This ia a unit mount breaker and complies to UL listed, IEC, CCC, CE & CSA standards. With a magnetic hold current of 1000A and a magnetic tripping current of 2000-2000A Dimensions for this product are 7.52 in (H),4.12 in (W), 5 in (D) with an ambient temperature rating of 40 °C. This product comes with an 18 month warranty.
Specifications
Rated Current
200 A
Breaking Capacity
14 kA @ 600 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2
Magnetic Hold Current
1000 A
Trip Unit Technology
thermal-magnetic
Protection Type
overload protection, short-circuit protection
Utilisation Category
category A
Poles
3P
Electrical Connection
lugs, line and load
Width
104 mm (4.09 in)
Depth
86 mm (3.39 in)
AWG Gauge
3/0...350 kcmil Aluminium/Copper
Communication Interface
Modbus, Ethernet
Product Certifications
UL, CSA, NOM
IP Degree of Protection
front cover IP40
Ambient Air Temperature for Operation
-25 to 70 °C (-13 to 158 °F)
Operating Altitude
up to 2000 m without derating, 5000 m with derating
Voltage600 V AC 50/60 Hz IEC 60947-3
Magnetic Tripping Current2000 A
Continuous Current Rating80 %
Network Frequency50/60 Hz
Suitability For Isolationyes IEC 60947-2
Circuit Breaker ApplicationHACR rated
Mounting Modeunit mount lug
Wire Stripping Length25 mm (0.98 in)
Height191 mm (7.52 in)