Schneider Electric LV429435 ComPact NSX100/160 Motor Mechanism Module, 100A/160A, 380-480V AC
ComPact NSX100/160 Motor Mechanism Module, 100A/160A, 380-480V AC
  • MPN: LV429435
  • PPN: SCH-LV429435
Spec sheet
Loading compare button...
In Stock
Company Stock:
00
Available to Ship Same/Next Business Day if In Stock and Ordered before 12:00 PM EST
Loading dialog...
Looking to buy a large quantity?
To view product inventory
Description
This is a standard motor mechanism for Compact NSX 100/160 and PowerPacT Multistandard H frame devices that allows automatic device spring-charging. It helps the circuit breaker to feature a high mechanical endurance as well as easy and sure opening or closing operations. It provides a double insulation of the front face and all indications remain visible and accessible. The control voltage of this motor mechanism module is 380VAC to 415VAC 50/60Hz or 440VAC to 480VAC 60Hz. The consumption is less than 500VA. Padlocking of the device remains possible. The motor mechanism is supplied with SDE adapter.
Specifications
Specifications
[Uc] Control Circuit Voltage
380...415 V AC 50/60 Hz || 440...480 V AC 60 Hz
Product Or Component Type
motor mechanism
Mounting Mode
fixed
Device Application
automatic spring charging
Control Typestandard
[In] Rated Current100 A || 160 A
Device Short NameMT250
Complementary
Locking Options Description
padlocking in OFF position || 1 to 3 padlocks Ø 5 to Ø 8
Control Signal Type
impulse || maintained
Maximum Operating Frequency
4 per minute
Response Time< 700 ms open || < 80 ms closed
Provided EquipmentSDE adaptor
Maximum Power Consumption In Va500 VA closing || 500 VA opening
Offer Sustainability
Rohs Exemption Information
Yes
Environmental Disclosure
ENVPEP2308038EN
Reach Regulation
Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold
China Rohs Regulation
Product out of China RoHS scope. Substance declaration for your information
Eu Rohs Directive
Compliant with Exemptions
Mercury FreeYes
Sustainable Offer StatusGreen Premium product
Circularity ProfileENVEOLI2308038EN
Contractual warranty
Warranty
18 months
Downloads
Similar Products
PowerPact Circuit Breaker 400A 2 Pole 600VAC Thermal-Magnetic