Schneider Electric LV429439 Standard Motor Mechanism Module MT250 for ComPacT NSX100/160, 250VDC, 500W
Standard Motor Mechanism Module MT250 for ComPacT NSX100/160, 250VDC, 500W
  • MPN: LV429439
  • PPN: SCH-LV429439
Spec sheet
Loading compare button...
In Stock
Company Stock:
00
Lead times may vary. For an accurate estimate please contact us.
Looking to buy a large quantity?
To view product inventory
Description
This is a standard motor mechanism for Compact NSX 100/160 and PowerPacT Multistandard H frame devices that allows automatic device spring-charging. It helps the circuit breaker to feature a high mechanical endurance as well as easy and sure opening or closing operations. It provides a double insulation of the front face and all indications remain visible and accessible. The control voltage of this motor mechanism module is 250VDC. The consumption is less than 500W. Padlocking of the device remains possible. The motor mechanism is supplied with SDE adapter.
Specifications
Complementary
Locking Options Description
1 to 3 padlocks Ø 5 to Ø 8 || padlocking in OFF position
Control Signal Type
impulse || maintained
Maximum Operating Frequency
4 per minute
Response Time< 700 ms open || < 80 ms closed
Provided EquipmentSDE adaptor
Maximum Power Consumption In W500 W - closing || 500 W - opening
Offer Sustainability
Rohs Exemption Information
Yes
Environmental Disclosure
ENVPEP2308038EN
Reach Regulation
Reference contains Substances of Very High Concern above the threshold
Circularity Profile
ENVEOLI2308038EN
Mercury FreeYes
Sustainable Offer StatusGreen Premium product
China Rohs RegulationProduct out of China RoHS scope. Substance declaration for your information
Eu Rohs DirectiveCompliant with Exemptions
Specifications
[Uc] Control Circuit Voltage
250 V DC
Product Or Component Type
motor mechanism
Mounting Mode
fixed
Device Application
automatic spring charging
Control Typestandard
[In] Rated Current100 A || 160 A
Device Short NameMT250
Contractual warranty
Warranty
18 months
Downloads
Similar Products
ComPact NSX100/160 Motor Mechanism Module, 100A/160A, 380-480V AC
Schneider Electric LV429435 ComPact NSX100/160 Motor Mechanism Module, 100A/160A, 380-480V AC